• 0312 750 0588
  • destek@flaminyo.com

Google Arama Motoru Optimizasyonu - Seo Nedir?

Google Arama Motoru Optimizasyonu - Seo Nedir?

"SEO" (Search Engine Optimization), kısaltmasıdır. Google arama motorlarında üst sıraya çıkmanızı sağlamaktadır. Arama motorları SEO işlemleri ile web sitelerini daha kolay bir şekilde taraması için yapılan teknik kriter düzenlemelerdir. SEO Türkçe de Arama motoru optimizasyonu demektir.

Teknolojinin artık günümüzde belirli bir şeylere erişmek için kullanılmasından dolayı, en kullanışlı dönemlerin içerisindeyiz. O yüzden bulunduğumuz çağ “teknoloji çağı” olarak isimlendirilmesi şans eseri diyemeyiz.

Her geçen gün yüzlerce internet sitesinin katıldığı sanal alemde daha da görünür olmak, ziyaretçilerin beğenisi ve takdirini kazanmak giderek önem arz etmeye başlıyor. Ülkemizde var olan internet kullanıcıları aktif olarak sanal alemde araştırma yapıyor, geziniyor ve arama motorunda karşısına çıkan sitelerde vakit geçirmeyi seviyor.

Bu ortak amacın peşinden koşan site sahipleri de, çareyi arama motoru optimizasyonunu yapmak ve SEO adı verilen hizmetleri satın almakta buluyorlar.

SEO. Hepimizin duyduğu fakat tam olarak ne olduğunu bilmediğimiz bir özellik. Gelin bu yazımızda arama motorunda bizi üst sıralara çıkartacak olan SEO’nun ne olduğunu ve neler yapabileceğimize göz atalım…

SEO, bir web sitesi hakkında arama motorları için yapılan tüm iyileştirme çalışmaları olarak tanımlanabilir. Arama motoru optimizasyonu yani SEO ile amaç web sitesinin değerini artırarak arama motorunda daha üst sıralara çıkması ve dolayısı ile site ziyaretçi sayısının artırılmasıdır.Peki neler yapabiliriz?

SEO bir nevi bizi popüler ünlü yapmanın ilk adımıdır.

Google, bir sitenin popüler olmaya başladığını, ziyaretçi sayısının düzenli artışından ve site hakkında yapılan link ve bilgilendirme paylaşımlarından anlamaktadır. Bu paylaşımların kanalları ve sayısı arttıkça popülarite daha doğal ve sağlam bir yapıya kavuşmaktadır.

Bir sitenin popülaritesi, açıldığı andan itibaren dikkate alınarak gelişimi değerlendirilir ve arama motoru sonuçlarına doğrudan yansıtılır.

1: Doğal olun. Yapay olarak kullanacağınız her şey Google tarafından fark edilir ve yaptığınız her şey işe yaramaz. Yapığınız şey sayıca fazlaysa dikkat! Google sizi fark etti ve olmak istediğiniz yerden çok uzaklardasınız.

2: Forumlar, bloglar, makaleler vs. Özgün olan cümlelerinizden oluşsun ve bir şeyi tekrar ettirirmişçesine kendinizi belli etmeyin. Kullanıcı eliyle yapılıyormuş izlenimi taşımalı ve sitelerin kullanıcıya gerçekten hizmet eden faydalı siteler olduğu olgusu oluşturulmalıdır.