• 0312 750 0588
  • destek@flaminyo.com

Mikro Site Nedir? Hangi Amaçla Kullanılır?

Mikro Site Nedir? Hangi Amaçla Kullanılır?

Mikro site yani diğer adıyla kampanya sitesi bir firmanın ürünlerinden ya da hizmetlerinden birine özel olarak hazırlanmış içerik ve sayfa sayısı olarak küçük web sitesidir. Hatta bazen tek sayfalık bir web sitesidir  Mikro sitelere en büyük örneği; bankaların özel kampanyaları için hazırladığı siteleri, otomobil firmalarının yeni çıkan modellerine ait yaptırdığı siteleri gösterebiliriz.

Mikro siteler bağımsız bir domainde olabildiği gibi firmanın alt domaininde de yer alabilir. (www.urun.com ya da urun.firma.com)

Mikro Sitelerin Amacı Nedir?

Mikro siteler tek bir ürüne / hizmete odaklandığı için hedef müşterinizin aradığı ürüne odaklanma fırsatını sunarsınız. Ayrıntılı bir web sitesinde aradığı ürünü / hizmeti bulmaya çalışmasındansa sadece ilgili alanıyla ilgili bilgiler daha yararlı olacaktır.

Örnek vermek gerekirse; Çamaşır makinesi ihtiyacınız var ve bir beyaz eşya markasının sitesine girdiniz aradağınız ürünün yanı sıra onlarca ürün daha karşınızda… Diğer seçenek aynı markanın çamaşır makinesi mikro sitesine girdiniz ve sadece aradığınız ürünle ilgili bilgilerle karşı karşıyasınız. Şüphesiz bu müşteriyi daha etkileyecek ve aradığı bilgilerin tamamını bulma fırsatı yakalayacaktır.

Ayrıca mikro sitelerin diğer bir amacı da arama motoru optimizasyonu konusunun içine giriyor. Peki neden? Çünkü insanlar aramalarını ürün bazlı yapıyorlar. Evine çelik kapı yaptıracak kişi “çelik kapı” araması yaparak ürüne ulaşmak istiyor, ABC Ticaret yazarak ürünü aramıyor. Bu noktada ürün bazlı mikro sitelerle arama motorlarında rakiplerinizden sıyrılmak daha da kolaylaşıyor.

Mikro Siteyi Kimler Kullanıyor, Kimler İçin Önemli?

Mikro sitenin her sektörde değişik varyasyonlarda kullanımı mümkün. Doğru yaklaşımla öne çıkarmak istediğiniz ürün / hizmet tanıtımı için fayda sağlayacağı kesin.

Peki KOBİ’ler mikro siteyi nasıl kullanabilir?

– Denizcilik eğitimleri veren bir kurum ana web sitesinin yanısıra amatör denizcilik belgesi için mikro site oluşturabilir,

– Özel makine üretimi yapan bir firma ana web sitesinin yanısıra konveyör üretimi konusunda mikro site oluşturabilir,

– Elektrik malzemesi satan bir firma ana web sitesinin yanısıra armatür satışı konusunda mikro site oluşturabilir,